czwartek, 21 lipca 2011

DEMOGRAFIA

W najbliższych latach we wszystkich krajach Europy, w tym również w Polsce rozpoczną się gwałtowne zmiany w strukturze demograficznej. Jak prognozuje Eurostat, do 2050 r. liczba osób, które przekroczyły 65 lat wzrośnie aż o 70 proc. Obecnie w Europie na jednego emeryta przypadają średnio cztery osoby w wieku produkcyjnym, po 2050 będzie ich tylko dwie.
Niestety prawie wcale nie mówi się o tym, że w Polsce będzie pod tym względem o wiele gorzej. Mamy jedną z najgorszych struktur demograficznych w Europie. Na razie tego nie widać, bowiem na rynek pracy weszło właśnie pokolenie wyżu demograficznego lat osiemdziesiątych.
Od początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiła w Polsce zapaść demograficzna. Na jedną kobietę w wieku rozrodczym przypada średnio 1.2 dziecka, po to, aby liczba ludności utrzymała się na stałym poziomie ten wskaźnik powinien wynieść przynajmniej 2.1. Tymczasem pokolenie dzieci od lat jest o ok. 40 procent mniej liczne od pokolenia rodziców.

Liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie z 16 proc. w roku 2007 do 27 proc. w 2035 roku i 34.5 proc. w roku 2050. W 2007 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadały średnio 248 osoby w wieku poprodukcyjnym, w 2035 roku liczba ta wyniesie 464 osoby. W 2050 te wielkości się zrównają - na jednego emeryta będzie przypadała jedna osoba w wieku produkcyjnym.

Takiej sytuacji polski budżet nie będzie mógł wytrzymać.[ DŁUG ] Obecny system emerytalny będzie musiał runąć. Problemy te niewątpliwie spotęguje wysoka emigracja młodych ludzi. Jako że większość krajów Europy będzie mieć podobne problemy, rozpocznie się brutalna konkurencja o młodych pracowników.[ EMIGRACJA ]
Jeśli nie wyrównamy poziomu zamożności miedzy nami, a pozostałymi krajami, w tej konkurencji nie będziemy mieć żadnych szans. Młode pokolenie będzie uciekało z Polski nie chcąc ponosić horrendalnych kosztów utrzymania zbankrutowanego systemu emerytalnego. Czasu mamy niewiele. Już w najbliższych latach na emerytury zacznie przechodzić pokolenie wyżu demograficznego lat powojennych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, proces ten gwałtownie przyspieszy po 2020 roku. Mamy mniej więcej dziesięć lat na to, aby dogonić w rozwoju takie kraje jak Niemcy, Francję czy Wielką Brytanię. Przy obecnym tempie rozwoju Polski, chociaż wyższym niż w krajach zachodnich, nie jest to jednak możliwe.

Jedynym ratunkiem dla nas jest doprowadzenie do kilkunastoprocentowego rozwoju naszej gospodarki. Wbrew temu, co się mówi, jest to cały czas realne. Wymaga to jednak głębokich reform, wręcz zmiany ustroju państwa.
Mamy jeszcze olbrzymi niewykorzystany potencjał, młodych żadnych sukcesu ludzi, którzy mogliby dokonać prawdziwych, a nie medialnych cudów, gdyby im tylko na to pozwolono. Musielibyśmy jednak wprowadzić prawdziwy wolny rynek, nie taki jak teraz, tylko dla uprzywilejowanych, zlikwidować tysiące wiążących ręce przepisów, zmienić całkowicie system podatkowy, postawić na innowacyjną gospodarkę.[ INNOWACJE ] Ile osób w Polsce wie, że na przykład podatek dochodowy nie przynosi dochodów do budżetu państwa. Jego likwidacja spowodowałaby zapewne natychmiastowy wzrost wpływów do kasy państwowej.

Poleć znajomym Terezjasza na FB









NK - podziel się ze znajomymi!

GG - podziel się ze znajomymi!
Szanowny czytelniku jeśli spodobał Ci się ten artykuł, proszę poleć go swoim znajomym.
Jest to jedyny sposób na szybkie dotarcie do jak największej liczby czytelników, a czasu na na zmiany mamy niewiele.
Dlaczego akurat Ciebie o to proszę? Odpowiedz na to pytanie znajduje się w tej przypowieści:
[ o dzbanie ]
Wpisz adres e-mail: (Można wpisać dowolną liczbę adresów przedzielonych przecinkami)

Możesz wpisać swoje imię lub imie i nazwisko:



Warto posłuchać:
































Warto przeczytać:

Tak wygląda katastrofa demograficzna
Czarny scenariusz po 2020 roku
Te dane zaskoczyły demografów - Polska jest zagrożona?
Demografia
Demony demografii,rozmowa z prof. Ireną E. Kotowską
Niepokojąca prognoza dla UE, w tym dla Polski
Demograficzne przerażenie
PROGNOZA LUDNOŚCI NA LATA 2003-2030
Polska stanie się państwem emerytów
Problem demograficzny
Sytuacja demograficzna polski okresu transformacji
ZUS, PROGNOZA WPŁYWÓW I WYDATKÓW FUNDUSZU EMERYTALNEGO DO 2060 ROKU
EUROSTAT, EU27 population is expected to peak by around 2040


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz