czwartek, 21 lipca 2011

INNOWACJE

Nigdy w przeszłości tak mało ludzi nie pracowało po to by utrzymać tak wielu dorosłych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapaść demograficzna, wcześniej nawet w okresie wojen nie rodziło się tak mało dzieci. Nigdy tak wielu nie dożywało późnej starości.
Od setek lat kraje z europejskiego kręgu kulturowego nie czuły również takiej konkurencji ze strony pozostałych państw. Chiny czy Indie w błyskawicznym tempie nadrabiają zaległości.
Najlepiej rozwinięte kraje świata ogarnął amok związany z globalnym ociepleniem, powoduje on wypchniecie całego brudnego, ciężkiego przemysłu, w stronę krajów mniej rozwiniętych, które dodatkowo mogą zaoferować tańszą sile robocza.

Mimo to kraje takie jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, utrzymują się na powierzchni i nadal zachowują swoje bogactwo.
Wytłumaczenie tego fenomenu jest jedno - innowacyjna gospodarka. Ciężki przemysł potrzebujący stosunkowo mniej wykształconych pracowników emigruje tam gdzie są mniejsze koszty pracy i mniej restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska czy emisji dwutlenku węgla.
Na miejscu pozostają stanowiska pracy wymagające wiedzy. Dla mniej zdolnych pozostaje praca w usługach.

Polska znajduje się niestety w rozkroku. Z jednej strony przynależność do Unii Europejskiej zmusza nas do stosowania wysokich standardów dotyczących ochrony środowiska. Przyjmujemy również miażdżące dla naszej gospodarki, choć ostatnio z oporami, regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2.[ ENERGETYCZNY KOSZMAR ]
Z drugiej strony mamy jedną z najmniej innowacyjnych gospodarek w Europie.
Jeśli nic nie zmienimy stracimy w końcu praktycznie cały przemysł ciężki, ale nie będziemy w stanie zaoferować produktów zaawansowanych technologicznie.
Będziemy dla krajów Europy Zachodniej rezerwuarem taniej, aczkolwiek dość dobrze wykształconej siły roboczej.[ EMIGRACJA ]

Innowacji nie da się jednak zadekretować. Potrzebne są są pieniądze na badania naukowe, a tych przeznaczamy na naukę drastycznie mało. Istotne są nowe rozwiązania organizacyjne jak i prawne, które mogłyby stymulować współpracę między instytucjami badawczymi i przemysłem.
Najbardziej potrzebny nam, do rozwoju innowacyjnej gospodarki, jest jednak wolny rynek i duży kilkunastoprocentowy wzrost gospodarczy. Nic nie jest w stanie tak dobrze pobudzić przedsiębiorcy do szukania nowych zaawansowanych technologicznie rozwiązań, jak mordercza walka o klienta na konkurencyjnym rynku.

Nie należy natomiast przeceniać znaczenia funduszy europejskich. W ostatnich latach przeznaczono w Polsce miliardy złotych na rozwój nowych technologii. Mimo to wskaźnik innowacyjności w naszym kraju się zmniejszył. Warto byłoby natomiast postawić na rozwój funduszy venture capital. Finansują one ryzykowne projekty innowacyjne, a w razie sukcesu partycypują w dużej części w zyskach z tego przedsięwzięcia.

Poleć znajomym Terezjasza na FB









NK - podziel się ze znajomymi!

GG - podziel się ze znajomymi!
Szanowny czytelniku jeśli spodobał Ci się ten artykuł, proszę poleć go swoim znajomym.
Jest to jedyny sposób na szybkie dotarcie do jak największej liczby czytelników, a czasu na na zmiany mamy niewiele.
Dlaczego akurat Ciebie o to proszę? Odpowiedz na to pytanie znajduje się w tej przypowieści:
[ o dzbanie ]
Wpisz adres e-mail: (Można wpisać dowolną liczbę adresów przedzielonych przecinkami)

Możesz wpisać swoje imię lub imie i nazwisko:



Warto posłuchać:




























Warto przeczytać:

Ranking innowacyjności. Polska daleeeeko
Polska jest daleko w rankingach innowacyjności
Rankingi: Polska nauka za Chinami i Rosją
Zespoły są ważniejsze, niż wodzowie
Polsce brak innowacyjności
Innowacyjność przyszłością gospodarki
Warunki konieczne do rozwoju innowacyjnej gospodarki
Czy Polacy są anty-innowacyjni?
Polska polityka innowacyjna mija się z potrzebami
Polska potrzebuje innowacji
Innowacyjność przyszłością gospodarki
Kiepska polska innowacja
Innowacje potrzebują zmiany mentalności - wywiad
Innowacyjność w Polsce - jest źle
Spada innowacyjność polskich firm


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz